SSL برای فروشگاه اینترنتی مهم است

یکی از مهمترین اجزای کسب و کار آنلاین، ایجاد یک محیط قابل اعتماد است که مشتریان هنگام خرید به آن توجه دارند. گواهی SSL با ایجاد یک اتصال امن به امنیت وب سایت می افزاید.

کلمه SSL مخفف عبارت Secure Socket Layer به معنای “لایه امن پروتکل” است و یکی از پروتکل‌های استاندارد ، جهت انتقال داده‌ها بین سرویس دهنده (Server) و سرویس گیرنده (Client) به صورت رمزنگاری شده می باشد .

این کلیدها برای ایجاد یک اتصال رمز گذاری شده امن با یکدیگر کار می کنند.

منظور از اتصال رمز گذاری شده، رمز گذاری بین ارتباط کاربران و سرور است که در میان راه کسی به این اطلاعات درسترسی نداشته باشد!

SSL چگونه کار می کند؟

یک پروتکل استاندارد و رایج امنیتی ، بر پایه رمزنگاری می باشند که در آن ، داده‌ های رد و بدل شده بین سرویس دهنده (Server) و سرویس گیرنده (Client) توسط کلیدهای خصوصی و عمومی رمزنگاری (Encrypt) شده و در سمت دیگر رمزگشایی (Decrypt) می‌شود . امنیت در این پروتکل دو طرفه می باشد ؛ یعنی در هر دو طرف ، فرایند رمزنگاری و رمزگشایی انجام می‌گیرد . بسیاری از سرویس دهندگانی که اطلاعات و داده‌های حساس مانند اطلاعات کارت‌های بانکی (مثلاً در شبکه بانکی کشور) ، کارت‌های شناسایی ، رمزهای عبور مهم و … را بین خود و سرویس گیرنده رد و بدل می‌کنند ، از پروتکل‌های امنیتی مانند SSL استفاده می‌کنند .

وب سایت‌هایی که از پروتکل امن SSL جهت رمزگذاری داده‌ها استفاده می‌کنند ، معمولاً از طریق پروتکل HTTPS (به جای حالت عادی و غیر امن آن یعنی HTTP) با سرویس گیرنده‌ها ارتباط برقرار می‌کنند . در مرورگرها ، اینگونه وب سایت‌ها معمولاً با علامت قفل سبز (به معنای ارتباط امن) نشان داده می‌شوند . مانند وب سایت ما (به بالای صفحه و قفل سبزرنگ آدرس بار مرورگر خود دقت کنید).

چگونه متوجه شویم که یک وب سایت گواهی SSL دارد؟

داخل مرورگر ها، سایتی که از گواهینامه SSL برخوردار است در قسمت نوار آدرس آن یک قفل سبز رنگ نمایش داده می شود و آدرس URL آن را با عنوان HTTPS نشان می دهد که در صورت عدم موجودیت گواهینامه SSL HTTP نمایش داده می شود.

https

چرا در حال حاضر استفاده از SSL یک ضرورت می باشد؟

دلایل متعددی برای استفاده از SSL و لزوم وجود آن در سایت وجود دارد که مهمترین آن افزایش امنیت وب سایت و همچنین بهبود رتبه سایت در نتایج موتور های جستجو مانند گوگل و یا سئو می باشد .

اما اخیرا یکی از معیار های رتبه بندی گوگل ، استفاده کردن از SSL می باشد و یکی از عوامل مهمی است که روز به روز بر اهمیتش در رتبه بندی اضافه می شود و شما می توانید به راحتی با استفاده کردن از گواهینامه امنیتی SSL ، رتبه خود را در نزد موتور های جستجو بالاتر برده و وب سایت خود را در نزد گوگل محبوب تر کنید .

برای یک فروشگاه اینترنتی گواهینامه SSL ضروری و حیاتی میباشد. زیرا کاربران و خریداران از فروشگاه اینترنتی اولین موردی را که دقت می کنند امنیت سایت است که با استفاده از SSL یک لایه امنیتی در سایت نصب است و خریدار اعتماد بیشتری به فروشگاه اینترنتی و خرید آنلاین پیدا میکند.

چگونه گواهینامه SSL یک ارتباط امن می سازد ؟

هنگام درخواست اتصال پروتکل HTTPS به یک صفحه وب، وب سایت ابتدا گواهینامه SSL را به مرورگر ارسال می کند. این گواهی حاوی کلید عمومی مورد نیاز برای شروع session امن است. بر این اساس مبادله اولیه مرورگر و وب سایت شما شروع می شود. این رمزگذاری برای ایجاد ارتباط منحصر به فرد امن بین شما و وب سایت می باشد. هنگامی که یک گواهی امن دیجیتالی SSL مورد اعتماد در اتصال HTTPS استفاده می شود، کاربران یک آیکون قفل سبز رنگ در نوار آدرس مرورگر مشاهده خواهند کرد. هنگامی که Extended Validation Certificate در وب سایت نصب می شود، نوار آدرس سبز خواهد شد.

چه کسی اعتبار گواهینامه SSL را تایید می کند؟

مهمترین بخش یک گواهینامه SSL امضای دیجیتالی آن از طریق CA معتبر است. هر کس می تواند یک گواهینامه ایجاد کند، اما مرورگرها فقط به گواهی هایی که CA های معتبر آن را تایید کرده اند، اعتماد می کنند. مرورگر امن بودن آن وب سایت را با نمایش قفل سبز رنگ و قرار دادن HTTPS در ابتدا نام سایت نشان می دهد تا کاربر بتواند اطلاعات شخصی خود را با اطمینان بیشتری وارد کند.

ssl

اگر از SSL استفاده نکنم چه می شود؟

رفته رفته گوگل در حال اخطار دادن به وب سایت هایی است که از SSL استفاده نمی کنند و به مرور شما نیز این اخطار را در Search Console و یا همان Google Webmaster Tools دریافت خواهد کرد . در حال حاضر داشتن SSL یه مزیت محسوب می شود اما در آینده بسیار نزدیک یک الزام خواهد بود (همانند ریسپانسیو بودن وب سایت) و در صورتی که این الزام را رعایت نکنید ، با افت شدید رتبه در گوگل و حتی حذف در نتایج جستجو مواجه خواهید شد و علاوه بر آن ، شانس بالاتر بردن امنیت وب سایت خود و داده های تبادل شده میان وب سایت شما و کاربرانتان را از بین خواهید برد . پس همین الان عجله کنید و اقدام به تهیه SSL برای وب سایت خود نمایید!

استفاده نکردن از گواهینامه SSL در فروشگاه اینترنتی باعث عدم اعتماد بازدید کننده و پیرو آن عدم خرید میشود که باعث رکو فروش سایت میشود.

چگونه SSL را تهیه و بر روی سایتم نصب و فعال کنم؟

خیلی ساده است. در هنگام طراحی فروشگاه اینترنتی شما ما SSL رایگان بر روی دامنه شما نصب می کنیم.

 


شاید دوست داشته باشید بدانید : چرا باید از بستر کسب و کار اینترنتی معتبری استفاده شود


 

 

SSL برای فروشگاه اینترنتی مهم است

SSL برای فروشگاه اینترنتی مهم است