مقایسه php با asp

PHP و ASP زبان های متداول برنامه نویسی تحت وب هستند که برای طراحی سایت های داینامیک بکار می روند. از نظر کاربرد هر دو می توانند صفحات وب سایت با کارایی و طرح قالب مشابه را تولید کنند.
اما اینکه کدام یک بهتر از دیگری است همواره موجب بحث هایی بین طراحان سایت قرار می گیرد . واقعیت این است که برنامه نویسان وب هر کدام بر یکی از این دو زبان برنامه نویسی تسلط بیشتری دارند چرا که در انتخاب اولیه خود از بین PHP و ASP یکی را انتخاب کرده اند و بقول معروف در آن خبره شده اند طبیعتا در مقابل این سوال ، بی درنگ از برتری 100 درصدی زبانی که بر آن تسلط دارند می گویند اما حقیقت چیز دیگری است.

برای ما چند معیار در طراحی سایت اهمیت دارد که روی انتخاب ما تاثیر خواهد داشت.     مقایسه php با asp

بحث کارایی:

همانطور که اشاره شد هر دو زبان برنامه نویسی از نظر کارایی یکسان هستند یعنی اگر بخواهیم هر وب سایت با هر قابلیتی را طراحی و راه اندازی کنیم اینکار هم با ASP قابل اجرا است و هم با PHP

بحث هزینه :

ASP از طرف کمپانی ماکروسافت پشتیبانی می شود و برای اجرای آن در سرور نیاز به محصولات این کمپانی از جمله IIS است که آن هم در ویندوز اجرا می شود. بنابراین برای سایت های ASP باید از سرور ویندوز استفاده کرد. اما PHP هم در لینوکس و هم در ویندوز قابل اجرا است. پس اگر بخواهیم سایتمان بر اساس ASP طراحی شود فقط می توانیم از هاست ویندوز استفاده کنیم. اما سرورهای ویندوز از نظر هزینه ، گران تر هستند. یعنی برای کارایی و کیفیت یکسان باید هزینه بیشتری بابت هاست ویندوز پرداخت کرد.

از طرف دیگر بسیاری از ملزومات و اصطلاحا Addon ها برای ASP و سرور ویندوز هزینه در برخواهند داشت . حال آنکه PHP یک زبان لایه باز است و ماژول های آن نیاز به پرداخت هزینه ندارد.
پس از نظر هزینه PHP برای طراحی سایت گزینه بهتری است.    مقایسه php با asp

بحث عمومیت :

همانطور که اشاره شد پی اچ پی یک زبان لایه باز است به همین دلیل عمومیت بیشتری دارد. اسکریپت های زیادی برای آن یافت می شود و همواره بحث های اینترنتی درباره برنامه های نوشته شده توسط PHP داغ تر است.
خیلی از چیزهایی که یک برنامه نویس و طراح سایت نیاز دارد برای PHP بسرعت یافت می شود از انواع سیستم های مدیریت محتوا ( CMS ها ( گرفته تا فریم ورک ها و همین عمومیت یکی از مزایای این زبان است.
بازار طراحی وب سایت بر اساس PHP تقاضای بسیاری دارد . اگر یک طراح سایت بخواهد در این بازار سهم بیشتری داشته باشد نباید بر اهمیت تمرکز روی PHP غافل شود.
بنابراین با توجه به معیارهای فوق استفاده از زبان برنامه نویسی PHP در طراحی سایت مطلوب تر است اما از نظر کارایی هر دو یکسان هستند.

و یک نکته مهم :
بد نیست به این نکته هم اشاره کنیم که بزرگترین سایت های دنیا از بین این دو زبان ، PHP را انتخاب کرده اند که این انتخاب قطعا بدون بررسی های دقیق نبوده. بطور مثال سایت فیس بوک و بسیاری از سایت های بزرگ دیگر بر اساس PHP نوشته شده اند که حتما هر یک دلایل خاص خود را داشته اند.
بحث امنیت ( PHP ایمن تر است یا ASP ؟ ):
از نظر امنیت هیچ تفاوتی بین سایت های PHP و ASP نیست هردو می توانند امن باشند و یا هردو می توانند حفره های امنیتی داشته باشند. اما برخی عقیده دارند یکی از معیارهایی که باعث شده سایت های بزرگی مثل گوگل از PHP استفاده کنند امکان ایمن سازی بیشتر آن بوده است.   مقایسه php با asp

بحث رتبه سایت در گوگل:
در پاسخ به این سوال که از نظر سئو ( بهینه سازی سایت ) PHP برای گوگل بهتر است یا ASP باید گفت هیچ تفاوتی بین این دو زبان برنامه نویسی وب برای گوگل یا سایر موتورهای جستجوگر نیست. تعداد اندکی از سئو کاران عقیده دارند صفحات با پسوند PHP بهتر از ASP در سایت گوگل رتبه می گیرند اما گوگل هر گونه ارتباط بین رتبه بندی موتور جستجوی خود را با نوع برنامه نویسی رد کرده است.
با توجه به بررسی های فوق از بین زبان PHP و ASP.NET ، زبان برنامه نویسی وب PHP ترجیح داده می شود و این به معنی بد بودن ASP نیست . فقط و فقط بحث بر سر این است که از بین دو گزینه کدام را بر دیگری ترجیح می دهیم.